| u Powrót
Joanna Nowak
ul. Piechoty 7
82-300 Elbląg
SCENARIUSZ
LEKCJI W Kl. V
Temat: Tkaniny i sploty tkackie
Cele lekcji:
- Uczeń potrafi:
- Wymienić skład tkaniny.
- Wymienić rodzaje splotów.
- Rozpoznać znakowanie tkanin za pomocą kolorowych nitek.
- Prawidłowo odczytywać oznaczenia na tkaninach.
- Obsługiwać komputer
- Uczeń rozumie:
- Pojęcia: tkanina, splot, nitki wątku, nitki osnowy.
- Zasady dobrej współpracy w grupie.
- Metody pracy:
- Pogadanka
- Pokaz
- Zajęcia praktyczne
- Formy pracy:
- Zbiorowa
- Indywidualna
- Grupowa
- Środki dydaktyczne:
- Program " Tkaniny" przygotowany w Power Point.
- Karta pracy - przydzielenie zadań dla grup.
- Krzyżówka dla każdego ucznia.
- Przykłady splotów podstawowych dla każdej grupy.
- Materiały do wykonania splotów (2 różnokolorowe kartki z bloku,
nożyczki).
PRZEBIEG LEKCJI.
- Sprawy porządkowe.
- Powitanie klasy.
- Sprawdzenie listy obecności.
- Analiza zadania.
- Rozwiązanie krzyżówki jako wprowadzenie do tematu lekcji.
- Rozmowa z uczniami, co to jest tkanina, do czego służy, gdzie jest
wykorzystywana.
- Obejrzenie programu "Tkaniny" wykonanym w Power Point.
- Rozmowa na temat obejrzanego programu.
- Zwrócenie uwagi na kolory nitek oznaczających tkaniny.
- Podział klasy na grupy 4-osobowe.
- Przydzielenie zadań.
- Podsumowanie.
- Prezentacja wykonanych prac przez lidera każdej grupy.
- Ocena prac.
Zakończenie.
- Przypomnienie wiadomości poznanych na lekcji.
- Ewaluacja.
KRZYŻÓWKA
Pytania:
- Obecny przedmiot.
- ..... drogowy.
- Drzewo iglaste.
- Ścięte drzewo.
- .... techniczne.
- ..... do szycia.
- ..... sztuczne.
ZADANIA W GRUPACH.
1. Wybierzcie lidera grupy
2. Wykonajcie jeden ze splotów podstawowych.
3. Zaprezentujcie klasie wykonaną pracę i nazwijcie
wykonany splot.

|