u Powrót

 

 

mgr Agnieszka Strzelczyk

 

Konspekt z techniki dla gimnazjum

 

Temat: Co należy zrobić aby zmniejszyć pobór energii elektrycznej?

 

Cele lekcji w zakresie:

 

Wiedzy:

- zwrócenie uwagi na tańsze w eksploatacji i nie zanieczyszczające środowiska elektrownie
- poznanie skutków jakie pozostawiają po sobie różne typy elektrowni

Umiejętności:

- poszukiwanie rozwiązań umożliwiających zmniejszenie kosztów wytwarzania energii
- kształtowanie właściwego nawyku oszczędnego gospodarowania energią

Postaw:

- zrozumienie potrzeby harmonijnego wiązania osiągnięć techniki z ochroną środowiska naturalnego
- umiejętność formułowania wniosków, ich przedstawienie i uzasadnienie

Metoda pracy: eksperymentalno-badawcza, metaplan

Typ lekcji: problemowa

Forma pracy: zespołowa

Środki dydaktyczne: kartki informacyjne różnych kształtów w czterech kolorach, czasopisma

Czas pracy: 45 min

Tok lekcji:

1. Przypomnienie wiadomości o prądzie elektrycznym

- rozwiązywanie krzyżówek i odczytanie hasła (zał. nr1)
- układanie rozsypanki wyrazowej (zał. nr2)

2. Objaśnienie uczniom metody metaplanu. Reprezentacja tablicy i jej elementów: (zał. nr3)

- "Jak jest?" - opis stanu aktualnego (np. żółte koła)
- "Jak powinno być?" - opis stanu idealnego (np. jasnozielone owale)
- "Dlaczego nie jest tak jak powinno być?" - opis rozbieżności między stanem idealnym a aktualnym (np. niebieskie chmurki)
- "Wnioski" - co należy zrobić, aby doprowadzić do stanu idealnego (np. białe prostokąty)

3. Praca w grupach z zastosowaniem metaplanu.

4. Omówienie wniosków wynikłych podczas dyskusji.

5. Rozwiązywanie zadań.

6. Ocena uczniów.

7. Rozdanie karty pracy ucznia. (zał. nr4)

8. Podsumowanie lekcji.

Zał. nr2

 Mniejsze zużycie energii elektrycznej - mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

Zał. nr3

 

Przykłady rozwiniętych haseł metaplanu  "Co należy zrobić, aby zmniejszyć pobór energii elektrycznej?"

 

I. Jak jest

1. Ciągle włączony telewizor
2. Brak ściemniaczy
3. Żarówki dużej mocy
4. Zapalone światła w całym mieszkaniu
5. Duże opłaty
6. Dymy i sadze
7. Zwały odpadów z elektrowni

II. Jak powinno być

1. Oświetlone miejsce pracy
2. Energooszczędne żarówki
3. Regulatory napięcia
4. Mniejsze opłaty
5. Energooszczędny sprzęt gospodarstwa domowego
6. Czyste powietrze
7. Parki i zieleńce

 

III. Dlaczego nie jest tak jak powinno być

1. Niegospodarność w rodzinie
2. Brak pieniędzy
3. Złe nawyki i przyzwyczajenia
4. Stary sprzęt gospodarstwa domowego
5. Przestarzały system energetyczny

IV. Wnioski

1. Założyć regulatory napięcia
2.Włączać środki audiowizualne, kiedy słuchamy i oglądamy program
3. Kontrolować wskazania licznika
5. Wymienić żarówki na energooszczędne
6. Świecić światło w pomieszczeniach kiedy w nich przebywamy

 

 

Zał. nr4

 

Karta pracy ucznia

 

 

Zadanie 1

Po zapoznaniu się z cechami charakterystycznymi różnych sposobów otrzymywania energii elektrycznej wpisz do tabeli rodzaj elektrowni.

 

Zalety

Wady

Rodzaje elektrowni

Tani koszt produkcji w stosunku do innych źródeł energii. Przy spalaniu wydzielają się pyły, zanieczyszczenia toksyczne (kwaśne deszcze, efekt cieplarniany).
Tani surowiec, transport odbywa się rurociągami. Podczas spalania wydzielają się duże ilości dwutlenku węgla (efekt cieplarniany); katastrofy ekologiczne związane z wyciekami.
Surowiec, który jest niemal całkowicie spalany. Przyjazny dla środowiska. Durze koszty związane z transportem - stan skupienia w jakim się znajduje, zależy od temperatury.
Można w niej otrzymać ogromne ilości energii elektrycznej, nie zanieczyszcza środowiska. Opady promieniotwórcze (problem składowania); katastrofy ekologiczne.
Łatwa dostępność, nie zanieczyszcza środowiska, tania eksploatacja. Zmiany w najbliższym środowisku przyrodniczym; możliwość powodzi.
Nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Praca uzależniona od kierunku wiatru.
Tania eksploatacja, nie zanieczyszcza środowiska. Działanie zależne jest od nasłonecznienia.

 

Energia elektryczna w Polsce w około 96% produkowana jest ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. Ze spalania 1 kg węgla otrzymujemy około 2 kilowatogodziny (kWh) energii elektrycznej, emitując jednocześnie do środowiska zanieczyszczenia (pyły, dwutlenek węgla, dwutlenek siarki i inne). Ogółem w ciągu roku w Polsce produkuje się około140 mld kWh energii elektrycznej.

 

 

 

Zadanie 2

Oblicz ile trzeba spalić węgla, aby otrzymać 140 mld kWh energii elektrycznej.

 

 

 

Zadanie 3

Co rozumiesz pod hasłem "Mniejsze zużycie energii elektrycznej - mniejsze zanieczyszczenie środowiska?"

 

<powrót do strony głównej>