u Powrót

 

 

Magdalena Szymankiewicz
Kl. II gimnazjum

  

KONSPEKT LEKCJI.

 

Temat: Obsługa i konserwacja lutownicy oporowej i transformatorowej.

Wykonanie połączeń lutowanych – praca według własnego projektu. (4 godz)

 

Cele lekcji:

 

Wiadomości: uczeń zna:

·        sposoby łączenia metali i stopów,

·        zasady korzystania z lutownic,

·        ważniejsze elementy lutownicy transformatorowej,

·        kolejność czynności podczas lutowania,

·        zasady bhp obowiązujące podczas lutowania..

 

Umiejętności: uczeń potrafi:

·        obsługiwać i konserwować lutownicę,

·        wykonać połączenia nierozłączne.

 

Środki dydaktyczne: lutownica ze zdjętą częścią obudowy (transformatorowa), lutownica oporowa, uproszczony rysunek lutownicy transformatorowej i oporowej.

 

Metody nauczania:

-         pokaz,

-         analiza konstrukcji,

-         praca w zespołach.

Przebieg lekcji 1 (2 godz.):

 

1. Powitanie uczniów, sprawdzenie obecności.

2.     Pytanie do uczniów -  jakie znają sposoby łączenia metali, jakie urządzenia służą do tego.

3.     Kształcenie umiejętności analizy rysunku i konstrukcji lutownicy.

·        Pokaz i objaśnienie budowy lutownicy wg rysunku,

·        Uczniowie oglądają wewnętrzną konstrukcję lutownicy, a następnie odszukują i pokazują elementy z rysunku.

·        Nauczyciel zwraca uwagę na możliwość wymiany żarówki i przepalonego grotu.

4.Uczniowie otrzymują instrukcję obsługi lutownicy, czytają ją i analizują.

5.Omówienie zasad korzystania z lutownic (uczniowie zapisują je do zeszytów).

6.Ćwiczenie:

Co powinieneś zrobić, gdy lutownica transformatorowa ma uszkodzony grot? Ustal kolejność czynności:

pokrycie (pobielenie) grotu lutem, zamocowanie nowego grotu – sprawdzenie zamocowania, włączenie lutownicy do sieci, odłączenie lutownicy od sieci (wyjęcie wtyczki z gniazda), odkręcenie dwóch wkrętów – wymontowanie uszkodzonego grotu,

Poprawną kolejność jeden z uczniów zapisuje na tablicy.

7. Uczniowie dobierają się w pary. Każda para ma za zadanie zaprojektować przedmiot wykonany z drutu miedzianego łączonego przez lutowanie.

8. Zakończenie zajęć.

 

Na następne zajęcia uczniowie przynoszą gotowy projekt przedmiotu który będą wykonywać, drut miedziany, papier ścierny, cynę i kalafonię.

 

Przebieg lekcji 2: (2 godz.)

1.     Powitanie uczniów, sprawdzenie obecności.

2.     Przypomnienie zasad bhp obowiązujących podczas lutowania.

3.     Przypomnienie kolejności czynności przy lutowaniu.

4.     Przedstawienie przez uczniów projektów.

5.     Wykonywanie połączeń lutowanych wg projektów.

6.     Ocena prac.

7.     Zakończenie zajęć

<powrót do strony głównej>