u Powrót

 

 

Magdalena Szymankiewicz
Kl. II gimnazjum

  

KONSPEKT LEKCJI.

 

Temat: Analiza wartości opakowań jednorazowych i wielorazowych.

Wykonanie kwiatu róży – powtórne wykorzystanie puszek po napojach.

         (4x 45 min..)

 Cele lekcji:

Wiadomości: uczeń zna:

·        wartość opakowania z różnych punktów widzenia:

- handlowca, specjalisty od marketingu, ekonomisty, ekologa, konsumenta,

·        zalety i wady opakowań jedno i wielorazowych z punktu widzenia ich ponownego zastosowania,

rozpoznaje i dobiera materiał odpowiedni do funkcji wytworu.

Umiejętności: uczeń umie:

·        ustalić kolejne operacje i dobrać do nich narzędzia,

·        wykonać konieczne przy wykonaniu wytworu operacje (trasowanie, cięcie, piłowanie, gięcie).

Środki dydaktyczne:

·        materiały: blacha z dwóch puszek 0,5l po napojach, drut miedziany Æ 2mm i dł. 150mm, 100 mm cienkiego drutu miedzianego,

·        narzędzia: rysik traserski, cyrkiel traserski, nożyce ręczne do cięcia blachy, szczypce uniwersalne, przebijak.

Metody: dyskusja, zajęcia praktyczne.

 

Przebieg lekcji:

1.     Powitanie uczniów.

Sprawdzenie obecności.

2.     Nawiązanie do nowego tematu – rozmowa z uczniami na temat sposobów przechowywania żywności, a w szczególności napojów.

3.     Realizacja nowego tematu –

·        Dzielę klasę na cztery grupy, z których każda ma zająć odrębne stanowisko:

a) handlowca i specjalisty od marketingu, (zwraca uwagę, jakie znaczenie mają opakowania dla promocji sprzedawanych towarów),

b) ekonomisty, (zwraca uwagę kiedy produkcja opakowania jest opłacalna),

c) ekologa, (zwraca uwagę, czy i w jaki sposób zużyte opakowania zagrażają środowisku),

 

d) konsumenta (zwraca uwagę na ładny wygląd, wielkość opakowania)

na temat opakowań – jakie powinny być i jakie powinny spełniać funkcje.

·        Uczniowie wymieniają i zapisują na tablicy zalety i wady opakowań jedno i wielorazowych z punktu widzenia ich ponownego zastosowania.

4.     Prezentacja modelu róży.

·        Określenie części składowych modelu.

·        Prezentacja rysunku wykonawczego poszczególnych elementów róży.

·        Ustalenie kolejnych operacji i przyporządkowanie im określonych narzędzi

·        Przypomnienie zasad bhp obowiązujących podczas pracy (prawidłowe posługiwanie się narzędziami, ekonomiczne wykorzystanie materiałów, porządek i dyscyplina pracy).

5.     Wykonanie zadania zgodnie z planem.

6.     Ocena wykonanego zadania

7.     Zakończenie zajęć.

 

Kwiat róży – powtórne wykorzystanie puszek po napojach

Plan pracy:

 

Operacje (czynności technologiczne)

Narzędzia i pomoce

Uwagi

Przygotowanie blachy:

-wycięcie z puszki środkowego pasa,

- prostowanie blachy,

- stępienie ostrych krawędzi,

- zeszlifowanie barwnych napisów, oczyszczenie powierzchni wilgotną szmatką,

nożyce ręczne do cięcia blachy, pilnik, papier ścierny

bhp podczas pracy

Trasowanie na blasze elementów róży i liścia wg rysunku technicznego

rysik i cyrkiel traserski, przymiar kreskowy

oszczędne gospodarowanie materiałem

Cięcie po wytrasowanych liniach

nożyce do cięcia blachy

bhp podczas pracy

Opiłowanie ostrych krawędzi

pilnik

j.w.

Gięcie po oznaczonych liniach

szczypce uniwersalne

 

Montaż elementów kwiatu przez założenie kolejnych części na drut

 

j.w.

Zamocowanie liścia przez zagięcie wokół drutu (łodygi), owinięcie cienkim drutem, zabezpieczenie przed zsunięciem się

 

j.w.

Ocena

 

 

 

 

Bibliografia:

Wychowanie Techniczne w Szkole – maj – czerwiec 1997r.

Konspekt przygotowany na podstawie opracowania Teresy Siołkowskiej „Obróbka skrawaniem blachy aluminiowej”

 

<powrót do strony głównej>